כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 15.10.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

רב מצפת שנדבק בנגיף החצבת חובר למכשיר האקמו בכרמל

צעיר בן 44 הנמצא בסכנת חיים הועבר מצפת לטיפול דחוף באמצעות מכשיר האקמו למרכז הרפואי כרמל. כרמל הינו אחד משני המרכזים היחידים בכל צפון הארץ המסוגל להעניק טיפול מציל חיים באמצעות האקמו.

בצילום – משמאל ד"ר עדן האחות מירה וצוות טיפול נמרץ  ליד מכשיר האקמו ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל,  קרדיט – צילום אלי דדון

האקמו מכרמל שנלחם בחצבת

"אם הוא היה מחוסן באופן מלא כנראה שלא היינו במצב הזה היום" מסביר ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ בכרמל.

"חשבנו שכבר שנפטרנו ממחלת החצבת ולצערנו היא חוזרת ומסכנת חיים" כך אמר השבוע ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ במרכז הרפואי כרמל. בתחילת השבוע הוזעק ד"ר עדן לבקשת בית חולים זיו בצפת כדי להעביר חולה לטיפול ייחודי ומציל חיים באמצעות מכשיר האקמו הנמצא בכרמל.

מדובר ברב חיים קנינג בן 44 מנהל מוסדות ברסלב בצפת שהועבר במהלך שבוע שעבר מבית חולים זיו בצפת באמצעות ניידת טיפול נמרץ כשהוא מחובר למכונת אקמו ובליווי רפואי צמוד ליחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי כרמל. ההערכה היא כי הרב קנינג נדבק בנגיף החצבת במהלך חזרתו האחרונה מאומן. 

"חצבת, מסביר ד"ר עדן הינה מחלה נפוצה הנגרמת על ידי נגיף מסוג מורביליוירוס (Morbillivirus) התוקף את המערכת החיסונית. חצבת היא המחלה הוויראלית המידבקת ביותר, ואחת המחלות הזיהומיות השכיחות בעולם, גם כיום, עם הימצאו של חיסון יעיל נגד המחלה.

בתחילת שנות ה- 60 אושר לשימוש חיסון למניעת המחלה. יעילות החיסון אחרי מנה אחת היא 95%, ולאחר שתי מנות, כפי שניתן כיום לילדי ישראל, והיעילות היא 99%.

"חשיבות החיסון היא קריטית, אומר ד"ר עדן סיבוכים בזמן מחלת החצבת או לאחריה נפוצים מאוד ומתרחשים בכשליש מהמקרים. המחלה עלולה להסתבך לדלקת ריאות ולסיבוכים נדירים נוספים כמו דלקת מוח ודלקת של מערכת העצבים המרכזית".

חשוב לציין כי הרב קניג כן חוסן בילדותו נגד החצבת אולם הוא חוסן רק פעם אחת ולא השלים וקיבל את החצי השני של החיסון ולכן כנראה נדבק בנגיף וחלה.

נגיף החצבת גרם לרב קנינג דלקת ריאות קשה ביותר והדבר היחידי שיכול היה לעזור לו הוא טיפול באמצעות מכשיר האקמו הייחודי הנמצא במרכז הרפואי כרמל.

האקמו היא מכונת לב - ריאה משוכללת, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות. בכל מדינת ישראל ישנם רק מספר מכשירי אקמו בודדים, ובצפון רק הוא קיים בשני מרכזים רפואיים בלבד במרכז רפואי כרמל וברמב"ם.

מירה שטרית מנהלת הסיעוד ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל מעדכנת כי לצורך הפעלת האקמו נדרש לא רק הציוד המיוחד אלה גם צוות מקצועי ויעודי.
"אצלנו ביחידה בכרמל נמצא ומוכשר צוות רב מערכתי ייעודי המסוגל להעניק את הטיפול המיטבי באמצעות האקמו מסבירה האחות מירה, הצוות כולל רופא בכיר ומומחה בעל הכשרה מיוחדת, צוות סיעודי מיוחד וטכנולוג רפואי בעל הכשרה מקצועית בהפעלה מכונת לב ריאה".

השימוש בטיפול באמצעות האקמו התפתח ב- 30 השנים האחרונות, ועד היום על פי ה- ELSO האיגוד העולמי לאקמו, טופלו בכל העולם רק כ- 40,000 מבוגרים בלבד לאורך כמעט 30 שנה. ד"ר עדן מעדכן כי הטיפול באקמו הינו כמעט המוצא האחרון עבור חולים מסוימים שבלעדיו כנראה היו נפטרים. יכולת השרידות למטופלים באקמו ריאתי עומדת על כ- 60% ולחולים לבבים 40% לפי האיגוד העולמי.

ד"ר עדן מסכם ואומר כי הוא גאה ביכולת המרכז הרפואי כרמל להעניק שירות רפואי איכותי ומתקדם באמצעות האקמו.
"אני רואה בשירות האקמו עוד שירות ייחודי איכותי מתוך מגוון השירותים הרפואיים המקצועיים אותם  אנחנו מעניקים כאן בכרמל. עד היום ולאורך השנים טיפלנו בעשרות מקרים באמצעות האקמו והודות לצוות המקצועי הרפואי והסיעודי המעולה שלנו הצלחנו לשמחתי להציל חייהם של חולים ומטופלים רבים".

באמצעות האקמו ניתן לטפל בחולים קשים ומורכבים במגוון אבחנות קשות כמו תסחיף ריאתי, דלקות ויראליות של הלב ודלקות ריאה מסובכות.

בכרמל, לעומת בבתי חולים אחרים, הטיפול באמצעות האקמו ניתן במסגרת טיפול נמרץ כללי הן למטופלים הסובלים מכשל לבבי והן לאלו הסובלים מכשל נשימתי. עלות השימוש באקמו הינה יקרה מאוד ועומדת על כ- 100,000 ₪ לשבוע טיפול והיא ממומנת מתקציב בית החולים בלבד.

עוד מעדכן ד"ר עדן כי במצבו של הרב קנינג חל שיפור קל וכי לאחר כשבוע הצליח צוות טיפול נמרץ כרמל לגמול אותו ממכשיר האקמו, אבל הוא עדיין מאושפז ביחידה, מצבו מוגדר קשה מאוד והוא מקבל את הטיפול המקצועי והטוב ביותר האפשרי.

משפחתו של הרב קניג השוהה לצידו מבקשת להודות למרכז הרפואי כרמל ולד"ר עדן במיוחד על הטיפול העזרה והתמיכה המיוחדת לאורך כל הדרך. כמו כן מבקשת המשפחה להרבות בתפילות לרפואת הרב חיים שלום בן חיה.

 

 

בצילום – משמאל ד"ר עדן האחות מירה וצוות טיפול נמרץ  ליד מכשיר האקמו ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל,  קרדיט – צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!