כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 30.12.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

כנס ארצי בנושא השמנה משלב העובר ועד זקנה בכרמל

דיאטניות כללית בבית חולים כרמל ובמחוז חיפה וגליל מערבי ערכו כנס ארצי מרתק בנושא השמנה משלב העובר ועד זקנה, בדגש על יישום שיטות טיפול רפואיות, תזונתיות והתנהגותיות.

מנהלות ודיאטניות בכנס בכרמל – צילום אלי דדון

כללית וכרמל נלחמים בהשמנה

בכנס הארצי של דיאטניות, שנערך באודיטוריום בית חולים כרמל הוצגו מספר נושאים מרתקים, כגון: הסיכון להשמנה ומחלות מטבוליות מתחיל כבר בשלב העוברי, כאשר היילוד במשקל נמוך לגיל ההיריון או פג, הוא נחשף ברחם ל"סביבת חוסר" ואז נולד לתוך סביבת שפע - מצב המהווה סיכון למחלות השמנה ומטבוליות, אשר ידוע שהוא עלול להשפיע משך כמה דורות קדימה. כמו כן, הודגש על ידי הדוברות בכנס שהגישה הטיפולית כיום, להשגת הצלחה בירידה במשקל ולאורך זמן, חייבת להיות כוללנית, תוך יישום שיטות טיפול התנהגותיות, כגון CBT ומיינדפולנס, בצד התוכנית התזונתית.

היבטים אלה ואחרים הוצגו בפני כ- 150 דיאטניות העובדות במחלקות התזונה והדיאטה במחוזות ובתי חולים של כללית ברחבי הארץ. הכנס נערך כחלק משיתוף פעולה מרחבי מוצלח של היחידות לתזונה ודיאטה במחוז חיפה וגליל מערבי, בניהולה של ד"ר גלית גולדז'ק קוניק ובית חולים כרמל, בניהולה של עליזה שרייר. ברכות נשאו על ידי ד"ר אבי גולדברג - מנהל בית חולים כרמל, ד"ר לילך דולב - סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז ואירית פורז – הדיאטנית הראשית בכללית.

במהלך היום הציגו מומחיות כללית היבטים מרתקים בנושא ההשמנה והטיפול בה, בהקשר של מעגל החיים: ד"ר שלומית רסקין - מומחית בגינקולוגיה במרכזים לבריאות האישה של כללית בלין ובזבולון ובבית חולים כרמל, התייחסה לתופעה שתינוקות הנולדים במשקל נמוך או כפגים, נמצאים בסיכון להשמנת יתר ולמחלות מטבוליות, הן משום שגופם חווה מחסור בשלב העוברי, הן בשל המעבר הקיצוני מחוסר לשפע לאחר הלידה והניסיון להעלותם במשקל באופן מואץ, לכך יש השלכות בריאותיות לטווח ארוך, גם לאורך מספר דורות.

ד"ר אילנה קורן – אנדוקרינולוגית ילדים במרכזים לבריאות הילד של כללית בחיפה ובקריות ובבית חולים כרמל הציגה מחקרים מרתקים על הקשר בין זיהום סביבתי לבין השמנה.
אפרת אגמון עמאר – מרכזת תחום תזונת ילדים בכללית - מחוז חיפה וגליל מערבי, הציגה מקרה שבו בעזרת טיפול כוללני המשלב תזונה נכונה עם כלי טיפול רגשיים והתנהגותיים, כמו סי בי טי, הושג שיפור משמעותי וארוך טווח.
ד"ר טלי שחר – ממרפאת אורח חיים בריא לילדים במרכז הרב תחומי של כללית עמק השלום ביוקנעם, הציגה את הגישה הרב מקצועית המיושמת במרפאה לטיפול בילדים עם השמנה.
נעמה כפרי - דיאטנית במרפאה להפרעות אכילה של כללית במשגב התייחסה בהרצאתה "חייבת שוקולד בלילה" להיבטים התנהגותיים באכילה, בהציגה גישה מאפשרת גם לחשקים והעדפות, ללא הצמדות רק לאיסורים ותחליפים.
ד"ר בתיה קורנבוים - רכזת פרויקטים לטיפול בהשמנה של כללית במחוז, הציגה חידושים בתחום הטיפול התרופתי בהשמנה, בדגש על האפקט הסינרגטי, כאשר הם ניתנים יחד עם יעוץ דיאטני.
אחרונת הדוברות הייתה דורית לוין - מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז שו"ש (שרון ושומרון), שהתייחסה לצורך לאתר במהלך הטיפול, מטופלים בסיכון לפתח הפרעות אכילה.

המשתתפות ציינו כי הכנס היה מרתק וברמה גבוהה ביותר ובהחלט היה כדאי להגיע עד למרומי הכרמל כדי להכיר גישות ושיטות טיפול חדישות. ארגון הכנס רוכז והופק בכישרון רב על ידי דקלה אופיר בירמן - דיאטנית אחראית כללית במנהלת חיפה ובמרכז רפואי לין.

 

בצילום – מנהלות ודיאטניות בכנס בכרמל
צילום - אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית