כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 18.04.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

ירידה של 50% בהתקפי הלב החריפים בישראל בעשור האחרון

זהו הנתון המדהים אותו הציג פרופ' רונן רובינשטיין קרדיולוג בכיר מבית החולים כרמל בכנס השנתי של האיגוד הקרדיולוגי של ישראל שנערך בתל אביב.

פרופ' רובינשטיין מכרמל (ראשון משמאל) עם נשיא המדינה ונשיא האיגוד הישראלי פרופ' קורנובסקי בבית הנשיא

כרמל מכל הלב

פרופ' רובינשטיין משמש גם כמזכ"ל האיגוד הקרדיולוגי הישראלי והוא פתח השבוע יחד עם חברי והנהלת האיגוד את הכנס ה- 65 של האיגוד בישראל. מי שמוקיר תודה והערכה מיוחדת לרופאי ורפואת הלב בישראל הוא נשיא המדינה מר ראובן ריבלין שהזמין ופתח את בית הנשיא לכבוד פרופ' רובינשטיין מכרמל ובכירי האיגוד יחד עם משלחת של אורחים בכירים נשיאי האיגודים הקרדיולוגים ומובילי דעה בתחום רפואת הלב שהגיעו לכינוס הבינלאומי בישראל מאירופה קנדה וכל רחבי ארה"ב.

"הטיפול התרופתי המניעתי כיום הוא אחד הגורמים הדומיננטיים בתרומתו לירידה בכמות ובחוזק התקפי הלב" הסביר פרופ' רובינשטיין. בישראל מתרחשים כ- 25,000 תקפי לב בשנה ועל פי סקר מקיף של האיגוד הישראלי שנערך בכל מחלקות ויחידות הלב בישראל נרשמה ירידה מ- 10 באחוזי תמותה לפני כעשור רק ל כ- 3 אחוזי תמותה נכון להיום, נתון מדהים ושינוי דרמטי לכל הדעות". הנתון והמגמה קורים בכל העולם המערבי והעולם המתפתח הסביר פרופ' רובינשטיין אבל ביתר שאת ובעוצמה גדולה במיוחד בישראל".

עוד מעלים נתוני האיגוד כי 82 אחוז מהמטופלים בחשד לאירוע לבבי עוברים צנתור מציל חיים תוך שעות ספורות וחייהם של חולים ומטופלים רבים נצלו בעקבות כך.

פרופ' משה פליגלמן מנהל המערך הקרדיולוגי בכרמל מסביר כי בכרמל יחידת הצנתורים פתוחה ועובדת 24/7 סביב השעון וכי בכל רגע נתון ובכל שעה היא מטפלת מצנתרת ומצילה חיים של עשרות ומאות תושבי חיפה והצפון. המחלקה הקרדיולוגית בכרמל על מגוון היחידות שלה הינה אחד ממרכזי המצוינות המובילים של בית החולים כרמל והיא מופיעה במקומות הראשונים במדדים הלאומיים אותם מפרסם משרד הבריאות כאחד מהמקומות בהם ההגעה של חולה מביתו או מחדר המיון למיטת הצנתורים היא המהירה ביותר.

"אנו מעמידים בכרמל את הרופאים הטובים והמנוסים ביותר יחד עם הציוד המתקדם ביותר כדי לאפשר מתן שירות לבבי איכותי לתושבי הצפון בכל רגע ביממה, אומר פרופ' פליגלמן. אנו רואים חשיבות עצומה בהגעת החולה במהירות הרבה ביותר למיטת הצנתורים, מהניסיון הרב שצברנו אנו יודעים כי חולים שאנו מצנתרים בזמן, יסבלו בהמשך פחות ממחלות לב כמו אי ספיקת לב, וכי תוך זמן קצר הם יכולים לחזור לפעילות ולחיים הרגילים שלהם ללא נזק מצטבר. "עיקר הבעיה שלנו מסביר פרופ' פליגלמן היא בחינוך הציבור שחושב הרבה זמן ולא מעריך נכון את חומרת הבעיה עד שהוא מתפנה לחדר המיון. אולם מרגע שהחולה כבר הגיע לחדר המיון אנו נאבחן ונטפל בו במהירות ובאיכות הטובים ביותר".

 

 

בצילום – פרופ' רובינשטיין מכרמל ( עומד משמאל) עם נשיא המדינה ונשיא האיגוד הישראלי פרופ' קורנובסקי בבית הנשיא – צילום באדיבות בית הנשיא

* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית