כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 02.08.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

נלחמים בזיהומים בבית חולים כרמל

"במרכז הרפואי כרמל לוקחים את האחריות לידיים ונלחמים בזיהומים". זוהי סיסמת קמפיין המלחמה בזיהומים החדש שהושק החודש בכרמל. מדובר בפרויקט חשוב ורחב היקף הפונה לכלל הצוות המטפל בבית החולים וכן למטופלים ולבני משפחותיהם בבקשה להקפיד על חיטוי ורחיצת ידיים.

מנהל כרמל ד"ר גולדברג ד"ר גיל לביא ד"ר גבי ובר ורחל לייקוביץ מעמותת רפואה בטוחה על רקע ביה"ח והשלט הענק - צילום: אלי דדון

בכרמל לוקחים אחריות ונלחמים בזיהומים

על פי הערכות משרד הבריאות מעל ל- 4000 מטופלים מתים בכל שנה בישראל מזיהומים נרכשים בבתי חולים, במקרים רבים כתוצאה מחיידקים העמידים לאנטיביוטיקה. זיהומים אלו עלולים לגרום גם לנכות, להארכת משך האשפוז ולאשפוזים חוזרים. במשרד הבריאות אומרים כי ניתן למנוע רבים מהמקרים על ידי הקפדה על היגיינת ידיים וניקיון סביבת המטופל. 

סגן מנהל בית החולים, ד"ר גיל לביא, אמר כי בכרמל רואים חשיבות מרכזית ורבה ביותר במאבק בזיהומים. "הקמפיין מצטרף לפעילות מאומצת שבוצעה בבית החולים בחצי השנה האחרונה, שכללה שינוי וחידוד תהליכי עבודה, רכש לוגיסטי משמעותי כגון ציוד טיפול ייעודי למטופלים שבבידוד מגע, הגדלה משמעותית של צוות הניקיון של בית החולים וכן שיתוף ורתימת מנהלים מצוות בית החולים להובלת תהליך של שינוי. לאחר חודשים של פעילות ציוותי עבודה רב-סקטוריאלים שכללה מיפוי וטיפול בתהליכי עבודה בבית החולים הושק גם קמפיין פרסומי פנימי רחב, שנועד לייצר תרבות ארגונית המעודדת היענות להיגיינת ידיים ורתימת צוות בית החולים והמבקרים בו".

קמפיין הזיהומים על מעליות בית החולים. צילום: בית חולים כרמל

במסגרת הקמפיין כוסו דלתות המעליות ודלתות הכניסה לבית החולים בסיסמאות המלחמה בזיהומים. הצוות הבכיר של בית החולים הכולל את מנהלי מחלקות האשפוז ומנהלי הסיעוד הצטלם כשהוא מחזיק ומשתמש בחומר החיטוי ורולאפים עם תמונות המנהלים הוצבו בכל הכניסות למחלקות האשפוז. במחלקות ובחדרי האשפוז חולקו ומחולקים לאורך כל התקופה פליירים עם מידע עדכני למטופלים ובני המשפחות על חשיבות המלחמה בזיהומים וכיצד יש להתנהג באחריות כדי להימנע מהדבקה והעברת זיהומים. הודבקו מדבקות בחדרי הצוות ובכניסות למחלקות וגם שלט ענק נפרש על חזית בית החולים, המקדם את כל הבאים בשעריו עם הכיתוב "בכרמל לוקחים את האחריות לידיים ונלחמים בזיהומים".

במפגש התנעת הפרויקט מול כל הנהלת וסגל בית החולים ציין ד"ר גבי ובר, מנהל יחידת הזיהומים בכרמל, את החשיבות הקריטית של המאבק בזיהומים ואמר כי נדרש שילוב ידיים חזק ואמיץ בין כל הצוותים המטפלים והבאים במגע עם החולים יחד עם בני המשפחה והמבקרים הרבים. מנהלת הסיעוד של כרמל, אהובה טל, הדגישה את המחויבות של כלל הצוותים המטפלים בכרמל למאבק בלתי מתפשר בזיהומים "חובה עלינו לעשות הכל כדי להפחית העברת זיהומים צולבים בבית החולים, וכולנו נרתמים למאבק" אמרה הגברת טל.

כחלק מהקמפיין הרחב ובמסגרת שיתוף פעולה ייחודי בין כרמל לבין עמותת "רפואה בטוחה", יועבר סרטון שהופק על ידי העמותה בלינק כמסרון לכל מתקבל לאשפוז בבית חולים כרמל ויכלול מספר כללי התנהלות בסיסיים עבור המטופלים והמבקרים, כגון שמירה על היגיינת הידיים, שמירה על בידוד ועוד. הסרטון הופק ונערך באופן ייעודי עבור מטופלי כרמל בתמיכת חברת פייזר.

מניעת זיהומים נרכשים במרכז הרפואי כרמל:


עמותת 'רפואה בטוחה', אשר הוקמה לפני כשנה במטרה להילחם במקורות הזיהומים בבתי החולים, מובילה פעילויות הסברה בקרב הציבור הרחב, לרבות הדגשת דרכי התגוננות בסיסיות מפני זיהומים. העמותה משלבת כוחות עם הנהלות בתי החולים בישראל, ומדריכה את הציבור המטופלים והמבקרים במספר כללי זהב להימנעות מהידבקות בזיהומים.

רחל לייקוביץ', יו"ר עמותת "רפואה בטוחה": "אנחנו שמחים מאוד על שיתוף הפעולה החשוב עם המרכז הרפואי "כרמל". העלאת המודעות לנושא הזיהומים בקרב הציבור והדרכתו יכולה למנוע מקרי זיהומים בעלי פוטנציאל קטלני. באמצעות מיזם מיוחד זה, נוכל להעמיק את הקשר בין הצוות המטפל בבית החולים לבין המטופל ומשפחתו, ועל ידי פעולה פשוטה כמו נטילת ידיים – להציל חיים".

מנהל מחלקת נשים ויולדות פרופ' עופר לביא ומנהלת הסיעוד קרן בלומר.  צילום: אלי דדון

מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג ציין באגרת מיוחדת לכל העובדים "כי המלחמה הבלתי מתפשרת ברכישת חיידקים עמידים ובזיהומים נרכשים היא אתגר מתמשך של בית החולים. ההקפדה על היגיינת הידיים היא מרכיב משמעותי מאוד בפעילות זו ומהווה אתגר למרכזים רפואיים רבים בארץ ובעולם". שמנו לעצמנו למטרה להוביל בתחום מניעת הזיהומים והשקנו את הקמפיין, אשר יעמוד בסימן "לוקחים את האחריות לידיים – ונלחמים בזיהומים".

קמפיין המלחמה בזיהומים בכרמל ימשך בצורה רציפה במקביל להמשך הפעילות המוסדית המקיפה במחלקות ביה"ח (בית החולים), הכוללות הדרכות, תצפיות, העברת נתונים לשם תהליכי למידה ושיפור ושיקוף ביצועים מתמשך.

 

 

בצילומים:
מנהל כרמל ד"ר גולדברג ד"ר גיל לביא ד"ר גבי ובר ורחל לייקוביץ מעמותת רפואה בטוחה על רקע ביה"ח והשלט הענק
מנהל מחלקת נשים ויולדות פרופ' עופר לביא ומנהלת הסיעוד קרן בלומר
קמפיין הזיהומים על מעליות בית החולים
קרדיט – צילום אלי דדון 

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית