כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

מומחים מכרמל מציגים בכנס הפדרציה הבינלאומית לסוכרת IDF

ד"ר יוסף שאחדה מהמחלקה הפנימית א'1 בכרמל הציג מחקר על סיבוכי סוכרת בחולים המאושפזים במחלקה הפנימית. במסגרת המחקר גילה ד"ר שאחדה כי למטופלים חולי סוכרת ישנה נטייה מוגברת לפתח זיהומים עם חיידקים ממשפחת חיידקי המעיים ודרכי השתן (חיידקי גרם שליליים).

רופאי כרמל בכנס הבינלאומי בהודו – צילום בית החולים כרמל

כרמל מתוק

במסגרת השבוע הלאומי למלחמה בסוכרת החל בישראל החודש, השתתפו והציגו מומחים מבית החולים כרמל עבודות מחקר מתקדמות בכנס הפדרציה הבינלאומי לסוכרת ה-IDF  שהתקיים בהודו.

ד"ר יוסף שאחדה מומחה מהמחלקה הפנימית א' 1 בכרמל הציג בכנס מחקר מעמיק על סיבוכי סוכרת בחולים המאושפזים במחלקה הפנימית. המחקר שהוצג בהנחיית מנהל המחלקה הפנימית ד"ר סמיר קאסם הקיף ובדק 1800 מטופלים חולי סוכרת שאושפזו במחלקה הפנימית בכרמל במהלך השנים האחרונות עם זיהום חיידקי בדם.

במסגרת המחקר גילה ד"ר שאחדה כי למטופלים חולי סוכרת ישנה נטיה מוגברת לפתח זיהומים עם חיידקים ממשפחת חיידקי המעיים ודרכי השתן (חיידקי גרם שליליים). בעזרת תוצאות המחקר מקווים החוקרים בכרמל כי הנתונים יהוו בסיס לבחירת טיפולים אנטיביוטיים מתאימים יותר, בקבוצת חולי הסוכרת עם זיהום חיידקי בדם. בכנס הבינלאומי בהודו השתתפו מעל 1200 חוקרים ורופאים בכירים מכל רחבי העולם ומישראל ודנו במגוון בעיות ומחקרים כמו בסיבוכים של מחלת הסוכרת לרבות רגל סכרתית, פגיעה כלייתית ופגיעה במערכת העצבים.

ד"ר קאסם מציין כי הסוכרת היא מחלה כרונית מתקדמת היוצרת נטל כבד על המטופל, על משפחתו, על מערכת הבריאות ועל החברה. עיקר הנטל על החברה והכלכלה הוא בשל סיבוכי המחלה והשלכותיהם, הקשורים בריבוי הוצאות רפואיות בחלקן משמעותיות, פגיעה באיכות החיים, ביכולת התפקודית והתעסוקתית, ובשל תמותה מוקדמת.

על פי נתוני הפדרציה הבינלאומית לסוכרת שהתפרסמו בדצמבר 2017, בכל שנה מתים בעולם 4 מיליון אנשים מסוכרת. על פי דוח - "סיבות המוות המובילות בישראל", שפרסם משרד הבריאות במאי 2018, בשנת 2015 מחלת הסוכרת הייתה סיבת המוות השלישית בגברים ובנשים, אחרי מחלות סרטן ומחלות לב ובאותו שיעור כמו מחלות כלי דם במוח.  

בישראל, על בסיס רשם הסוכרת הלאומי, קרוב ל-550 אלף איש חולים בסוכרת ועוד מספר דומה (כ- 550 אלף), בשלב טרום מחלה.
במקביל למחקר בית החולים שהוצג בכנס הבינלאומי בהודו מתקיימים במחלקה הפנימית בכרמל עוד מספר מחקרים מעניינים בתחום הסוכרת וסיבוכיה, מחלות ריאה וסיבוכיה מחלות לב ומחלות אנדוקריניות. זאת בנוסף למחקר בסיסי מתפתח בשיתוף המעבדה לאימונולוגיה בניהולה של ד"ר מיקי רהט בנושא תהליכים דלקתיים בסוכרת ותהליכים דלקתיים במחלות לב. "המחקר בסוכרת ובכלל וקידום רופאי המחלקה ודור העתיד נמצא בלב העשייה שלנו במחלקה, ציין ד"ר קאסם, אני מבקש להודות להנהלת בית החולים על השותפות והתמיכה בקידום כל תחומי המחקר במחלקה ובהכשרת הדור הבא של רופאי כרמל".

בצילום – רופאי כרמל בכנס הבינלאומי בהודו.
צילום - בית החולים כרמל.
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית