כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 06.01.2019

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

המרכז הרפואי כרמל מתגייס לטובת עידוד החתימה על כרטיס אדי

המרכז הלאומי להשתלות מציין 40 שנה לכרטיס אדי וצוותי כרמל התגייסו לסייע. רופאים ואנשי צוות רפואי מובילים מכרמל הצטלמו במגוון סרטוני וידאו המופצים ברשתות החברתיות ובתקשורת והסבירו בהם לצופים את חשיבות החתימה על כרטיס אדי.

צוותי כרמל והנהלת כרמל מעודדים חתימה על אדי  - צילום אלי דדון

בכרמל מעודדים חתימה על כרטיס אדי

ד"ר אריק עדן נאמן ההשתלות של כרמל שהוא גם מנהל היחידה לטיפול נמרץ נשמתי בבית החולים הצטלם והסביר את חשיבות החתימה על אדי וכיצד הוא נפגש אישית עם עשרות מקרים של מושתלים שחייהם ניצלו בזכות תרומת איברים, עוד עדכן ד"ר עדן כי חוק השתלת איברים בישראל, אוסר על הסחר באיברים בישראל ומחוצה ועל מימון השתלות לא חוקיות בחו"ל. בהתאם לחוק הוקם מרכז לאומי לנושא ההשתלות במשרד הבריאות המרכז את הפיקוח והבקרה על נטילת אברים ועל השתלת אברים. החוק מציג את ההטבות להן יזכו תורמי איברים מן החי. החוק קובע מעדכן ד"ר עדן, כי אדם חי שתרם מאיבריו יקבל לאחר מתן התרומה מעמד של חולה במחלה כרונית, ויהיה זכאי להטבות כספיות, פטור מתשלומים מסוימים, פיצויים ותעודת הוקרה מהמדינה.

עדנה רז מתאמת ההשתלות של בית החולים המשמשת גם כאחות ביחידה לטיפול נמרץ לב ומתמודדת ופועלת מול משפחות הנתרמים ברגעים הכי קשים שלהם הסבירה למצלמה ולצופים כי חתימה קטנה על כרטיס אדי, מעניקה אושר גדול וחיים חדשים לחולים קשים.

ד"ר בשיר כרכבי וד"ר סלימן מהמחלקה הקרדיולוגית הצטלמו ופנו בשפה הערבית גם לציבור הערבי בישראל והסבירו על חשיבות תרומת האיברים. ד"ר  כרכבי ציין כי בישראל תורמים ונתרמים איברים בלא הבדלי דת גזע ומין כשהמטרה העיקרית היא להציל חיי אדם, לכל אדם באשר הוא אדם. האחות מרינה פלדמן מנהלת הסיעוד במחלקה הקרדיולוגית צילמה פניה לעידוד חתימה על כרטיס אדי בשפה הרוסית.

האחות מרינה עדכנה כי החותמים על כרטיס אדי מביעים את נכונותם לתרום את איבריהם להשתלה לאחר מותם ומקיימים בכך חובה אנושית נעלה של הצלת חיים. החתימה על הכרטיס מהווה צוואה רוחנית לבני משפחתם ומקלה עליהם את ההחלטה לתרום את איבריהם.

צוותי כרמל והנהלת כרמל מעודדים חתימה על אדי  - צילום אלי דדון

במסגרת חוק השתלת איברים 2008 נכלל סעיף - ייחודי וראשוני מסוגו בעולם - המעניק לחותמים על כרטיס התורם ולבני משפחתם הקרובים קדימות ברשימת הממתינים להשתלה, אם חלילה יזדקקו לכך בעתיד. כחלק ממיזם 40 שנה לאדי גם חברי הנהלת בית החולים יחד עם מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג הצטלמו כשהם מחזיקים כרטיס אדי וקוראים למאות עובדי כרמל ולבני משפחותיהם לחתום על הכרטיס ולהציל חיים.

מנהל כרמל ד"ר גולדברג פנה במייל אישי לעובדים ואמר , "עובדים יקרים, בימים אלה אנו מציינים 40 שנה להשקתו של כרטיס אדי בישראל. הכרטיס מעיד על רצונו של אדם לתרום מאיבריו לאחר מותו ובכך לתרום להצלת חייהם של חולים קשים הממתינים להשתלה. 

עד היום עדכן ד"ר גולדברג, יותר מ- 924,000 איש חתמו על הכרטיס. מאות אנשים בישראל קיבלו את חייהם מחדש אחרי שקיבלו תרומת איברים. רבים עדיין ממתינים למציאת תורם מתאים והשתלה. חתימה של כל אחד מכם על כרטיס אדי יכולה להציל חיים. כל הדתות רואות בתרומת איברים, צו מוסרי עליון. אני מזמין אתכם להצטרף למאגר החתומים על כרטיס אדי.

איך מצטרפים?
אפשר לחתום על כרטיס אדי בטלפון 6262 * או  גם באינטרנט - קישור לחתימה על כרטיס אדי: http://bitly.com/adi_card

 

בצילומים -  צוותי כרמל והנהלת כרמל מעודדים חתימה על אדי
צילום - אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית