כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 01.12.2016

    מאת:
  • המרכז הרפואי כרמל

ביה"ח כרמל – בלב השריפה

האש ששרפה את חיפה איימה לשרוף הפעם גם את ביה"ח כרמל. להבות הענק הגיעו עד למגרש החניה וביה"ח עמד בסכנת שריפה מוחשית. ובתוך כל האש והעשן הפך ביה"ח גם למוקד קליטה ומחסה לעשרות תינוקות הורים קשישים וילדים תושבי האזור

כרמל מוקף באש

האש ששרפה את חיפה איימה לשרוף הפעם גם את ביה"ח כרמל. להבות הענק הגיעו עד למגרש החניה וביה"ח עמד בסכנת שריפה מוחשית. ובתוך כל האש והעשן הפך ביה"ח גם למוקד קליטה ומחסה  לעשרות תינוקות הורים קשישים וילדים תושבי האזור. "מדובר באחד האירועים הדרמטיים ביותר שחווה  ביה"ח, אבל זו היתה גם שעתו היפה בעזרה ובחיבור לקהילה" אמר מנהל ביה"ח כרמל ד"ר אבי גולדברג.

ההלם והטראומה מאירועי השריפות בכל הארץ הגיעו הפעם הכי קרוב לבטן הרכה של ביה"ח כרמל.

ביה"ח שנערך במהירות לאירוע רב נפגעים קלט וטיפל ב 53 נפגעים וצוות שע"ח של ביה"ח בניהולו של ד"ר רוני דיוקמן ומפקחת הסיעוד מיתי אשכנזי פעל במהירות ותפקד במקצועיות מדהימה תוך שליטה ותגובות מיידיות לכל האירועים.

בסביבות השעה 11:00 בבוקר כשחלו להצטבר יותר ויותר דיווחים על גודל ופריסת השריפות באזור. הופעל נוהל אר"ן וצוותי החירום החלו לזרום לחדר המיון.

מנהל המלר"ד ד"ר סלים חלבי החל בארגון מיידי של צוות המיון, ורופאים ואחיות רבים הגיעו מיוזמתם ועם רצון אמיתי לעזור.

ההתארגנות כללה הכנה ועיבוי יחידת הפלסטיקה לטיפול בכוויות, הכנת טיפול נמרץ נשימתי, טיפול במיטות מונשמים, עצירת ניתוחים לא דחופים והכנות לקליטת עשרות נפגעים.

בית-החולים-בלהבות.jpg 

בעוד נפגעי השריפה זורמים כל הזמן מכל השכונות לתוך ביה"ח, ובעוד הצוות מגוייס ועסוק כולו בטיפול בנפגעים החלה האש הגדולה שעד לאותו רגע ניראתה רחוקה להתקרב במהירות הבזק לשערי בית החולים.

"פתאום ראיתי גל ענק של להבות עולה מכיוון מגרש החניה של ביה"ח, מספרת סיגל זומר המנהלת האדמניסטרטיבית של כרמל. האש נגעה ממש במכוניות  ואיימה בכל רגע להדליק את בית החולים עצמו".

באותם דקות גורליות שכבו בביה"ח כרמל כ 450 חולים וסביבם עוד מאות עובדים כשכולם נתונים בסכנת שריפה מוחשית ואמיתית.

"אחד הפחדים הכי גדולים שלי היה ממיכלי החמצן והגזים הממוקמים בחצר ביה"ח" מספרת סיגל. חששתי כי אם האש תגיע לאחד המיכלים האלו הפיצוץ וההרס שהם עלולים לגרום, יהיו קשים מכדי שנוכל לתאר" .

בתוך שניות טסו כל עובדי האחזקה והלוגיסטיקה של ביה"ח החוצה מתחו קוי מים וציוד כיבוי, והחלו  לעצור בגופם את האש שאיימה להבעיר את בית החולים.

"מכבי האש עדיין לא הגיעו לביה"ח, והרגשתי שאני ממש נלחם להגן על הבית שלי" מספר ירון עובד מחלקת הלוגיסטיקה בכרמל .

כשהאש החלה מלככת את סביבות ביה"ח והסכנה למאות החולים עמדה בפתח, החלו בהוראת משרד הבריאות והאגף לשע"ח להיערך בכרמל לתרחיש הגרוע והנורא של פינוי ביה"ח.

"מדובר באחד מתרחישי האימה של כל בי"ח בישראל, מספר מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג. מעולם עד היום לא פונה בי"ח כללי במדינת ישראל בשום מלחמה ובשום מצב. ההתארגנות למצב כזה היא מורכבת מאוד שלא לדבר על הביצוע. הפעם התקרבנו לזה והחלנו כבר במיפוי מקומות פינוי, בספירת פגים וחולים מונשמים, כשההיערכות הנדרשת היא מורכבת ביותר וחסרת תקדים. לשמחתנו אחרי שעות של חרדה, הושגה שליטה במצב  והוחלט שאין צורך להתארגן לפינוי".

אחת מהתפניות המרתקות באירוע השריפה הגיעה דווקא מגן הילדים הסמוך לכרמל. כשכל רכס ביה"ח התמלא באש ותמרות עשן החלו פתאום ילדי הגן "ליטל פיפל " הגובל בחצר ביה"ח לנהור לתוך בית החולים.

" פתאום ראינו זרם בלתי מובן ופוסק של תינוקות ילדים והורים הרצים פנימה ומתיישבים ברחבת הכניסה של ביה"ח, מספרת הדס בן שלמה מנהלת השירות הסוציאלי. פתאום קלטתי שלא מדובר בחולים או בנפגעים אלא בתושבים וילדים מפוחדים המחפשים פשוט מקלט ומחסה".

בתוך דקות הפך אודיטוריום ביה"ח למרכז קליטה ענקי. עשרות עובדים סוציאלים רופאים אחיות וכל מי שהיה פנוי, התגייס ובא לעזור. בין רגע נשלפו מזרונים לתינוקות, אוכל ושתיה הוצעו לכולם, ממחלקת הילדים הורדו משחקים וצעצועים, רופאים עובדות סוציאליות פיזיותרפיסטים וצוות ריפוי בעיסוק האכילו את הקשישים, ואפילו סרט קולנוע הוקרן לטובת הילדים. חלל אודיטוריום ביה"ח הפך בין רגע למרכז קליטה קהילתי שוקק חיים, כשהוא מנותק ומגן על כולם מהאש והסכנה.

דורית, אחת מהאימהות גן הילדים התרגשה מקבלת הפנים המיוחדת וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה. " ביה"ח כרמל הפך לחומת מגן ומחסה לנו ולילדנו, אין לי מילים להודות לכל צוות ביה"ח על מה שעשו עבורנו זאת היתה קבלה והצלה אמיתית לכולנו".

את מקצועיות ומסירות צוות ביה"ח ניתן היה לחוש בכל פינה ובכל מחלקה. כל צוות האחיות והנהלת הסיעוד בניהולה של דלית פינטל התרוצצו בין המחלקות השונות דאגו לחולים ותפעלו בצורה חלקה את כל ביה"ח . צוות הביטחון הלוגיסטיקה, השינוע והאחזקה. צוות מהנדס ביה"ח, צוותי המטבח והמשק, צוותי משרד הקבלה והמינהל, ועוד עשרות עובדים מכל יחידות ביה"ח, כולם כולם נרתמו ונתנו את כל מה שיש כדי להציל חיים ולהגן על בית החולים.

 

השריפה הגדולה גבתה מחיר הכבד גם מעובדי ביה"ח.

לא מעט עובדים מצוות ביה"ח איבדו את ביתם ורכושם שנשרף כליל. צוות משאבי אנוש בנהולו של אהוד פקלר הוציא מיד הודעה בה התבקשו עובדים שביתם נפגע או הנמצאים במצוקה נפשית ליצור קשר במהירות עם המחלקה. " אנחנו כולנו כאן בשביל העובדים שלנו, אמר אהוד פקלר.

בית החולים בשיתוף עם ועד העובדים וועד הרופאים יעזור לעובדים שנפגעו במענקים וסיוע כספי ובכל דרך אחרת שתידרש. בית החולי םכרמל הוא העובדים שלו, ונעשה הכל כדי לעזור להם"

"זו היתה שעה קשה לבית החולים, אבל התפקוד המצוין וההתגייסות שמרשימה של כל העובדים לסייע לעמיתיהם ולקהילה מעודדים מאוד ואנחנו שואבים מהם המון כוח להמשך ". סיכם את האירוע מנהל ביה"ח ד"ר אבי גולדברג.

 

בצילום – ביה"ח כרמל מוקף באש, מגינים על מיכלי החמצן של ביה"ח

קרדיט – צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית