כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 18.05.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

ד"ר אריאל זילברליכט זכה בפרס על עבודת מחקר בנושא שלפוחית שתן רגיזה בנשים

שלפוחית רגיזה בנשים היא אחת התופעות המוכרות יותר והנעימות פחות. ביחידה האורוגניקולוגית של ביה"ח כרמל בניהולו של פרופ' יורם אברהמוב קיימו מחקר רפואי מתקדם במטרה לחקור את הנושא השלפוחית הרגיזה בנשים.

שלפוחית שתן רגיזה בנשים

בלי להרגיז

שלפוחית רגיזה בנשים היא אחת התופעות המוכרות יותר והנעימות פחות.

שלפוחית רגיזה מוגדרת כיום כתופעה בה החולה מתלונת על תדירות גבוהה של מתן שתן - פחות משעתיים, יקיצות רבות בלילה למתן שתן, קושי בהתאפקות, עד בריחת שתן. האבחנה, מתבצעת לאחר שלילת גורמים אחרים לתופעות הללו כמו דלקת של שלפוחית השתן. סיבות נוספות הגורמות לכך הן שתיה מרובה, צריכת קפאין גבוהה, מזונות המכילים הרבה מים (אבטיח, מלון), הגדלה של בלוטת הערמונית ושאריות שתן גדולות, אבנים בכיס השתן, גידולים בשלפוחית השתן, עצירות, הפרעות הורמונליות (סוכרת), הפרעות מערכת העצבים ועוד. לאחר שלילת הבעיות הללו, ניתן לגשת לאבחון של שלפוחית רגיזה.

ביחידה האורוגניקולוגית של ביה"ח כרמל בניהולו של פרופ' יורם אברהמוב קיימו מחקר רפואי מתקדם במטרה לחקור את הנושא השלפוחית הרגיזה בנשים. בכנס האורוגניקולוגי האחרון שנערך בזיכרון יעקב זכה החוקר ד"ר אריאל זילברליכט השייך לצוות רופאי היחידה בפרס עבודת מחקר מצטיינת על עבודת המחקר בנושא.

מטרת עבודת המחקר מסביר פרופ' אברהמוב היתה לבדוק קיומם של תסמינים המעידים על הפרעה או קושי בהתרוקנות שלפוחית השתן במחלה זו אשר לא היו מוכרים עד כה.  בעבודה השתתפו ונחקרו עשרות  נשים עם שלפוחית שתן רגיזה בביה"ח כרמל ובמרכז רפואי לין שם פועלת המרפאה האורוגניקולוגית, אשר מילאו שאלונים ייעודיים להפרעות בשליטה בשתן ובהתרוקנות השלפוחית. ד"ר זילברליכט הדגיש כי לאחר ניתוח מעמיק של ממצאי המחקר נמצא כי בנשים אלה אכן קיימים גם תסמינים חסימתיים במערכת השתן כגון קושי בהתרוקנות השלפוחית וצורך בהתרוקנות חוזרת. עוד נמצא כי תסמינים אלה היו כרוכים בהפרעה ניכרת לאיכות החיים ולתפקוד היומיומי של הנשים החולות.

פרופ' אברהמוב מעדכן כי זהו מחקר ראשון מסוגו המדגים תסמינים חסימתיים במחלת השלפוחית הרגיזה. מחקר זה מרחיב את הידע הקיים אודות המחלה וייתכן שבעקבות הממצאים המתוארים לעיל תשתנה ההתייחסות למחלה בהיבט הטיפולי והמחקרי כאחד. עבודת המחקר התקבלה להצגה גם בכנס האורוגניקולוגי הבינלאומי שייערך ב-Vancouver קנדה בחודש יוני השנה.

היחידה לאורוגניקולוגיה וכירורגיה אגנית משקמת שבבית החולים כרמל, מטפלת בכל מגוון ההפרעות ברצפת האגן, כולל ניתוחים לצניחת אברי האגן תוך שימוש בשתלים או רשתות לפי הצורך, עם או ללא כריתת רחם בגישה לפרוסקופית, נרתיקית או משולבת וכן ניתוחי מתלה (TVT) לתיקון דליפת שתן במאמץ.

פרופ' אברהמוב מציין היקף הפעילות של היחידה הוא מן הגבוהים בארץ וכן המשכיות טיפול בית חולים והקהילה, כך שהמטופלות נמצאות תחת קורת גג של היחידה בשתי המסגרות.

בצילום – פרופ' אברהמוב וד"ר זילברליכט בכנס  - צילום ביה"ח כרמל

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית