כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 02.02.2017

    מאת:
  • המרכז הרפואי כרמל

עליה של יותר מ 20% בכמות הנופלים והשברים בחורף

ישנה עליה של 20% בכמות הנפילות והשברים בתקופת החורף, חייבים להגביר את העירנות והזהירות מנפילות והחלקות במיוחד באוכלוסיה המבוגרת", מזהיר ד"ר בני ברנפלד מנהל המחלקה האורתופדית בביה"ח כרמל

חוסיין דר ברנפלד והאח אלכסיי במחלקה בכרמל

בכרמל נלחמים בנפילות

החורף והגשמים הרבים מביאים איתם ברכה לחקלאים אבל גם הרבה עבודה לאורתופדים.

"ישנה עליה של 20% בכמות הנפילות והשברים בתקופת החורף, חייבים להגביר את העירנות והזהירות מנפילות והחלקות במיוחד באוכלוסיה המבוגרת", מזהיר ד"ר בני ברנפלד מנהל המחלקה האורתופדית בביה"ח כרמל.

"בחורף האחרון אנו חווים עליה של יותר מ 20% בכמות הנופלים והשברים שאנו צריכים לנתח, מזהיר מנהל המחלקה האורתופדית בביה"ח כרמל ד"ר בני ברנפלד. יש לנו אחריות להתריע ולהזהיר כי החורף מצריך משנה זהירות והקפדה גדולה יותר במיוחד באנשים מבוגרים קשישים ואוכלוסיות מוגבלות, בנוסף החורף מביא איתו גם עליה בתאונות הדרכים ובהם המון שברים וניתוחים קשים ".

מי שחווה את הנפילה מקרוב ונותח בכרמל בהצלחה למרות גילו המופלג הוא חוסיין בן ה 101 .

הוא כבר עבר את גיל ה 100  אבל זה לא מנע מחוסיין סואעד חקלאי תושב העיר שפרעם לצאת לחצר ביתו  כדי להנות מהגשם.

" אני חקלאי בנשמה ומאוד רציתי להרגיש את טיפות הגשם על כפות הידיים שלי ", מספר חוסיין. חוסיין יצא מפתח ביתו צעד מספר צעדים על רצפת הכניסה הרטובה, ולפתע הוא החליק ושבר את מפרק הירך.

"ההחלטה בנוגע לניתוח של חולה בגיל כל כך מבוגר אינה קלה, מסביר ד"ר ברנפלד. אבל לאחר התייעצות עם החולה ובני משפחתו החלטנו שלמרות גילו בן 101 ננתח את אדון חוסיין.

תוך מספר שעות קצר מאז הגיע לחדר המיון הוכנס חוסיין במהירות לחדר הניתוח. בניתוח זיהו המנתחים של כרמל שבר מרוסק במפרק הירך. הוא עבר טיפול מיוחד במפרק השבור כולל החדרת מסמרים מיוחדים המקבעים את השבר ועבר למחלקה להתאוששות.

כבר למחרת בבוקר חוסיין בן ה 101 עמד על רגליו וצעד בתוך המחלקה לקול מחיאות הכפיים של בני המשפחה וצוות הרופאים.

"זה מרגש אותנו בכל פעם מחדש לראות את ההחלמה המהירה והטובה של המטופלים שלנו, מספר מנהל הסיעוד במחלקה אלכסיי דבורקין. למרות גילו ולמרות מצבו, לראות את חוסיין עומד והולך על הרגליים תוך מספר שעות מאז הניתוח זה פשוט מדהים".

על פי בדיקות ומדדי הליבה של משרד הבריאות חולים המגיעים לבית החולים עם שברים בפרקי הירכיים צריכים לעבור ניתוח תוך 48 שעות.

המחלקה האורתופדית של ביה"ח כרמל מובילה במדדי האיכות של משרד הבריאות והיא קיבלה את הציון 90% הגבוה כשהמדד שנקבע ע"י משרד הבריאות הוא 83%.

" זאת תוצאה של מאמץ ועבודת צוות ברמה הגבוה ביותר של כלל צוות המחלקה שלנו כדי לעמוד ולספק למטופלים שלנו טיפול איכותי ומהיר תוך פחות מ 48 שעות, אומר ד"ר ברנפלד. מבדיקות ומחקרים שנערכו  לאורך השנים גילינו כי ככל שאנו מנתחים את החולה מהר יותר וקרוב יותר למועד הנפילה סיכויי החלמה שלו טובים ומשמעותיים יותר. אנו גאים להיות בין המחלקות האורתופדיות המובילות בישראל בשיעור המדד הזה ובמתן שירותי איכותי ובטוח, אומר ד"ר ברנפלד".

במחלקה האורתופדית בכרמל מנותחים מעל 400 ניתוחי מפרקים בשנה והמספרים ממשיכים רק לעלות.

"לצערנו ישנה  עליה מתמדת בשברי פרקי ירכיים במיוחד באזור העיר חיפה, מעדכן ד"ר ברנפלד. חיפה היא העיר הזקנה ביותר בישראל עם אוכלוסייה מתבגרת וכשמחברים את זה לעליות והירידות באזור הכרמל וחיפה לאוכלוסיות המבוגרות ולתוחלת החיים העולה, אנו מקבלים לצערנו יותר ויותר נפילות".

לתוחלת החיים הגדלה יש גם מספרים. בכל רגע נתון מספר ד"ר ברנפלד שוכבים במחלקה האורתופדית שלנו כ 5 חולים שעברו כבר את גיל ה 90. כיום אנחנו מנתחים חולים כמעט בכל גיל ובכל מצב של חולי, כשמצב בריאותו של החולה מאפשר " אומר ד"ר ברנפלד.

וחוסיין בן ה 101 הוא כבר מרגיש מצויין ולמרות החשש שהיה לו מהניתוח הוא כבר הולך בבטחון במחלקה ועומד להשתחרר לביתו בימים הקרובים.

"אני מאחל לכל אחד טיפול כזה מוצלח וטוב כמו שקיבלתי כאן במחלקה בכרמל, אומר בחיוך חוסיין. היחס כאן היה נהדר, הצוות של האחים והאחיות הוא מעולה, והרופאים שניתחו אותי הם פשוט מלאכים אין לי מילים כדי להודות להם".

ומה הסוד שלך לחיים ארוכים ובריאים, אנו שואלים את חוסיין ?

"הכי חשוב וזה בכלל לא פשוט, זה להיות אדם פשוט, אומר חוסיין. צריך לאכול הרבה אוכל טבעי בלי ריסוס, לא לעשן ולא לאכול הרבה בשר. ומאוד חשוב להפעיל את הגוף וללכת, לא לשבת כל היום בבית זה הורס את הגוף. אני מבקש להודות לכל הצוות הנהדר של אורתופדיית כרמל שהחזירו לי את היכולת ללכת שוב. זה שווה בעיניי את הכל. תודה רבה לכולכם".

 

בצילום – חוסיין ד"ר ברנפלד והאח אלכסיי במחלקה בכרמל – צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית