כללית שלי
הוראה, אקדמיה ומחקר

מעבדות ותחומי מחקר

מחלות קרדיווסקולריות, סרטניות, אוטואימוניות וזיהומיות הן מהסיבות המובילות לתחלואה ולתמותה. קיים צורך להבין כיצד מחלות אלו מבוקרות ברמה התאית, הגנטית והחיסונית, על מנת לזהות מטרות חדשות, לפתח אסטרטגיות טיפוליות חדשניות ולשפר את הטיפול בחולים במחלות אלה. 

במרכז הרפואי כרמל מעבדות המחקר, שבראשן עומדת פרופ"מ מיקי רהט, ניגשות לשאלות אלו מתוך שתוף פעולה הדוק עם רופאי המרכז. חוקרים בכירים ורופאים בעלי ניסיון רב בתחום מחקרם ועיסוקם, משלבים כוחות וידע נרחב בתחומים שונים, כמו גם מחקר בסיסי ומחקר קליני, לטובת החולים.

תקציבי המחקר למעבדות מתקבלים ממענקי מחקר ייעודיים לנושאים השונים.

מעבדות המחקר עובדים יחד רופאים ומדענים בכירים. מתקיימים פרויקטים שבהם מבצעים סטודנטים את עבודות הגמר שלהם, ורופאים מתמחים את עבודות מדעי היסוד. סטודנטים לתארים מתקדמים עושים את עבודות המחקר לתואר מסטר או דוקטורט בהנחיית החוקרים במעבדות המחקר במסגרת הפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט של הטכניון.

פרופ' משה פליגלמן - מנהל המערך הקרדיולוגי, פיתח טכנולוגיה חדשנית, שנבדקת במחקרים קליניים, שבאמצעותה תומכן (התקן קפיצי המוחדר לכלי דם פקוקים כדי להרחיבם או לייצבם) מצופה בתאים הלקוחים מוורידים של החולה עצמו, לאחר שנעשתה בהם מניפולציה גנטית שמקטינה את הסבירות שכלי דם זה יחסם מחדש. 

  • פרופ' גדי רנרט - מנהל מח' לרפואת הקהילה ואפידמיולוגיה ומרכז הארצי לבקרת סרטן, הקים בנק רקמות של חולי סרטן, אחד הגדולים בעולם, ומנהל מחקרים באוכלוסיות גדולות הבודקים את ההשפעה המשולבת של תורשה וסביבה בגרימה של מחלות סרטניות שונות, ואת האינטראקציה בין גנים מסוימים לפעילות של תרופות (רפואה מותאמת אישית).

  • פרופ"מ מיקי רהט - מנהלת מעבדות מחקר ומעבדה לאימונותרפיה, פיתחה שתי גישות אסטרטגיות חדשות של אימונותרפיה לגידולים סרטנים שממנפות את יכולתו של הגוף עצמו להילחם בגידול הסרטני. תוצאות פרה-קליניות בעכברים מדגימות כי שתי הגישות הללו מעכבות באופן משמעותי התפתחות של גידולים סרטניים, שליחת גרורות, ומונעות חזרה של הגידול הסרטני לאחר טיפול.

  • פרופ' עופר לביא - מנהל מערך מילדות וגניקולוגיה, יחד עם דר' שחר כהן וד"ר יקיר שגב חוקרים את השפעת חלבוני התווך הבין-תאי על תאים סרטניים.

  • דר' דבי זיסמן - מנהלת יחידת ראומטולוגיה ופרופ"מ מיקי רהט - מנהלת מעבדות מחקר ומעבדה לאימונותרפיה, חוקרות יחד את חשיבותם של כלי דם חדשים המנצים מכלי דם קיימים (אנגיוגנזה) בהתפתחותן של מחלות ראומטולוגיות כמו דלקת מפרקים.

  • פרופ' אריאל מילר - מנהל המרכז לטרשת נפוצה וחקר המח, מנהל מעבדה לנוירואימונולוגיה וחקר המוח מפתח גישה של רפואה מותאמת אישית המבוססת על פרמקוגנטיקה על מנת לטפל בחולי טרשת נפוצה, לשפר ולכוונן את הטיפול בחולים אלה הצורה אופטימלית, על בסיס פענוח הפרופיל הגנטי שלהם. 

סטודנטים או רופאים המעוניינים לבצע פרויקט או עבודת מחקר באחד מתחומי המחקר מתבקשים לפנות לפרופ"מ מיקי רהט (rahat_miki@clalit.org.il).  ​