כללית און-ליין
ריפוי בעיסוק

פורסם בראשונה: 31.05.2021

    מאת:
  • רווית וסקר, מרפאה בעיסוק, מנהלת מחלקה נוירולוגית

מגע הקסם: הכירו את ה-HandTutor וה-ArmTutor לשיקום מוטורי

כפפה, סד לזרוע ותוכנה ידידותית הם כל מה שצריך כדי ליהנות משיקום מוצלח יותר? ה-HandTutor וה-ArmTutor הם מכשירים מבוססי ביופידבק, הכוללים תוכניות אימון שבנויות כמו משחק מחשב ונותנות למטופל משוב בזמן אמת בנוגע לתפקוד שלו

ה-HandTutor, וה-ArmTutor הן מערכות ממוחשבות, שמיועדות לשיקום תפקודי של הידיים והזרועות ומבוססות על עיקרון הביופידבק. באמצעות המערכות ניתן להעריך את הליקויים הקיימים ולתרגל מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות. התרגול נעשה באמצעות משחקי מחשב מאתגרים ומעניינים, המותאמים ליכולות הסנסו-מוטוריות והקוגניטיביות של המתרגל.

איך נראות מערכות ה-HandTutor וה-ArmTutor וכיצד הן עובדות?

ה-HandTutor כוללת כפפה ארגונומית, אותה לובש המטופל על ידו, וה- ArmTutor שמיועדת לשיקום הזרוע, כוללת סד ארגונומי המתלבש על הזרוע. בשתי המערכות מצויים חיישני תנועה העובדים בממשק עם תוכנת מחשב חדשנית. התוכנה כוללת מגוון תכניות אימון בסגנון משחק מחשב, המספקות משוב מיידי בתגובה לתנועות ידו של המטופל. ניתן לכייל את מדדי התוכנה כך שיתאימו ליכולות של המטופל ויאפשרו לו להתאמן גם בטווחי תנועה חלקיים.

איך מתבצע הטיפול באמצעות מערכות ה-HandTutor וה-ArmTutor?

הטיפול מתחיל בהערכה כמותית ומדויקת של יד או זרוע המטופל הכוללת: טווח תנועה פסיבי ואקטיבי, מהירות תנועה, ניתוח תנועה, שליטה מוטורית ובידוד תנועה בכתף, מרפק, אצבעות ושורש כף היד. הערכה מתבצעת באופן ממוחשב באמצעות הכפפה וסד הזרוע, שמעבירים את הנתונים לתוכנת מחשב חדשנית שמעבדת אותם ונותנת תמונת מצב מדויקת של היד והזרוע בהתאמה. בהתאם להערכה שנעשתה נקבעת תוכנית האימון המתאימה למטופל וזו מוצגת עבורו על מסך המחשב. משך הטיפול ותכיפות הטיפולים משתנים ממטופל למטופל ונקבעים בהתאם למטרות הטיפול, כאשר לעיתים ניתן להסתפק במפגש טיפולי אחד (כ-20 דקות) ולעיתים יש צורך בסדרת טיפולים.

מיהם המטפלים המתמחים בטיפול באמצעות ה-HandTutor וה-ArmTutor?

מרפאים בעיסוק מומחים, המגיעים מתחום השיקום הרלוונטי למטופל (נוירולוגי או אורתופדי).

לאילו מטופלים מומלץ הטיפול ב-HandTutor, או ב-ArmTutor, מי זכאי לטיפול והיכן הוא מתבצע?

לטיפול באמצעות מערכות אלה זכאי כל מטופל המאושפז בבית רבקה באחת ממחלקות השיקום והטיפול ניתן במכון לריפוי בעיסוק של המחלקה בה הוא מאושפז. מגוון אפשרויות התרגול הופכות את המערכות לאמצעי שיקום מוצלח למטופלים נוירולוגיים, אורתופדיים, ואף למטופלים עם ירידה תפקודית.

מהם היתרונות של ה-HandTutor וה-ArmTutor?

  • בעבור המטופלים מדובר בפעילו כיפית, מהנה ומעניינת. הפעילויות האינטראקטיביות מספקות מוטיבציה ופידבק (חזותי ושמיעתי), שמונעים שעמום ועוזרים ללמוד מהר ובקלות רבה יותר כיצד להפעיל נכון את היד והזרוע.
  • ניתן לדרג את הפרמטרים של המערכת בצורה מדויקת ולהתאים את דרישות המטלה ליכולות של המטופל. כך המטופל זוכה לחוויה של הצלחה והמוטיבציה שלו לתרגול גוברת.
  • המערכת מאפשרת תרגול חזרתי של תנועות, שנמצא כמשמעותי בשיקום מטופלים לאחר פגיעות נוירולוגיות.
  • מגוון הפעילויות האינטראקטיביות נותן מענה למגוון רחב של צרכים קוגניטיביים וסנסו-מוטוריים: טווחי תנועה, סיבולת, קשר עין-יד, תכנון תנועה, תפיסה מרחבית, מהירות תגובה, מוטוריקה עדינה ושליטה מוטורית במפרקי היד והזרוע השונים.
  • המערכת קלה לתפעול ומאפשרת לתרגל באופן עצמאי, ללא מעורבות המטפל. הדבר מאפשר למטפל להתמקד באופן הביצוע, לעודד את המטופל לביצוע תנועה מבודדת, ולנטרל תנועות.
  • התרגול העצמאי מאפשר להגדיל את זמן העבודה עם המערכת מעבר לשעות הטיפול. כך גדל הסיכוי לשיפור במצבו של המטופל.