הפרעות בתקשורת
הפרעות בתקשורת

מנהלת היחידה: צביה רפופורט

 • פרטי התקשרות

   צביה:                 08-8595348
       
   שרה:                 08-8595449


 • שעות ביקור

   בימים א', ב', ד', ה'
     
   שעות  16:00 - 08:15

     
   פגישה עם בני משפחת המטופל - לפי תיאום מראש.


 • מיקום והתמצאות

   בבנין המרכזי, קומה א'


 • צוות


היחידה להפרעות בתקשורת ובבליעה בהרצפלד

    
היחידה לטיפול בהפרעות בתקשורת בהרצפלד נותנת שירות קליני ושיקומי למטופלים המאושפזים במחלקות השיקומיות, במחלקת מונשמים  ובמחלקה התת־חריפה. ביחידה מטופלים חולים הסובלים ממגוון הפרעות בתקשורת ובבליעה כתוצאה מאירועים מוחיים, ניתוחים במוח או מחלות נוירולוגיות אחרות, כגון דמנציה ומחלת פרקינסון. 
  

שירותי היחידה 
  ·      אבחון וטיפול בהפרעות בשפה ובדיבור (אפזיה, דיסארתריה) 
  ·      
אבחון וטיפול בהפרעות בבליעה (דיספגיה) 
  ·      
הדרכת הצוות ובני משפחות המטופלים 
  ·      
הדרכת סטודנטים להפרעות בתקשורת ממוסדות להשכלה גבוהה. 
  

ההפרעות העיקריות
אפזיה 
אפזיה היא הפרעת תקשורת הפוגעת בהבנה ובהבעה של השפה בדיבור ובכתיבה. אפזיה נגרמת כתוצאה מנזק מוחי לאזורים האחראים על תפקודי השפה, לרוב בחצי המוח השמאלי.   
ישנם שמונה סוגים שונים של אפזיה, הנבדלים זה מזה  ביחס שבין הפגיעה ביכולת ההבעה המילולית, לפגיעה ביכולת ההבנה השמיעתית וכן בסוגי השיבושים המילוליים. האפזיה היא תמיד פגיעה בארבעת ערוצי השפה - הבנה, דיבור, קריאה וכתיבה. הפגיעה לא בהכרח שווה בכולם.
מטרת הטיפול היא לייצר דרכי תקשורת מילולית יעילה בעבור המטופל. קלינאית התקשורת מעניקה לחולים דרכים או אסטרטגיות שונות לעקיפת הקשיים וכך מסייעת להם
להשתקם ולהשתלב בחזרה במשפחה ובחברה. במקרים  מסוימים, בהם הניסיון ליצור תקשורת מילולית אינו מצליח, נבנית תקשורת חלופית באמצעות לוח תקשורת עם תמונות או אותיות, או באמצעות לוחות אלקטרוניים מתאימים, או בטכניקות אחרות.

דיסארתריה  
דיסארתריה היא הפרעת תקשורת הבאה לידי ביטוי בחוסר דיבור או בדיבור לא מובן, עקב מגבלות בשרירי הפנים, הפה או הגרון. הטיפול מתמקד בשיפור איכות הקול, באיכות הפקת ההגאים ובמובנות של הדיבור. 

דיספגיה  
דיספגיה היא הפרעה בבליעה הנובעת לרוב מפגיעה מוחית או מפגיעה עצבית אחרת. הפרעה זו עלולה לגרום לחולה להשתנק, כאשר מזון נכנס לדרכי הנשימה בעת אכילה או שתיה. תופעה זאת מכונה בשם אספירציה, והיא מהווה גורם שכיח לדלקות ריאה חוזרות בחולים לאחר אירוע מוחי או הסובלים מדמנציה קשה.  
ישנו טווח רחב של ההפרעה, החל מקשיים בבליעת מרקמים מסוימים, וכלה בחוסר יכולת לבלוע בכלל. תפקיד קלינאית התקשורת הוא לאבחן את המנגנון הלקוי ולמצוא טכניקות אכילה ומרקמי מזון ושתיה המתאימים למצבו של החולה, כך שיוכל לבלוע בבטחה. בנוסף, מטפלת קלינאית התקשורת באברי מנגנון הבליעה הלקויים כדי לשקם את יכולת הבליעה.
במקרים שבהם בליעה בטיחותית אינה אפשרית כלל, קלינאית התקשורת תמליץ על הזנה חלופית זמנית באמצעות צינור אפי־קיבתי (זונדה), או קבועה באמצעות צינור PEG.
  
   

הצוות  
צוות היחידה מונה שתי קלינאיות תקשורת, בעלות תואר שני וניסיון רב בטיפול בהפרעות שפה, דיבור ובליעה בקרב האוכלוסיה המבוגרת. 

דף הבית  |  מפת האתר  |  תנאי שימוש והגנת מידע  |  דרושים  |  צרו קשר
המרכז הרפואי הגריאטרי הרצפלד, רח' דרך ארץ 1, ת.ד 48, גדרה 70700 טל. 08-8595222